Lazerinis paviršių valymas konkuruoja su cheminiais, srautiniais ir aukšto slėgio vandens srovės valymo metodais. Šie metodai išskiria pavojingas atliekas. Jie negali būti taikomi kompozicinėms medžiagoms, stiklo plastikui, lydiniams ar kitoms gamyboje naudojamoms medžiagoms.
Rūdžių valymas smėliu
Smėliavimas dažnai apibūdinamas kaip abrazyvus srautinis valymas. Paprastai tariant, tai yra abrazyvinės medžiagos intensyvios srovės nukreipimas į paviršių. Smėliavime naudojamas aukštas slėgis nušlifuoja paviršiaus sluoksnį, lygus paviršius ar forma pašiurkštinama, pašalinami paviršiaus nešvarumai ar tarša. Yra daug smėliavimo metodų, pavyzdžiui, stiklavimas (stiklo granulės), valymas soda ir šratavimas.
Smėliavimo privalumai
- Abrazyvus poveikis paviršiui: procedūroje naudojamos šiurkščios medžiagos paviršių veikia agresyviai.
- Tinka šiurkščiam paviršiui: smėliavimas veiksmingai pašalina taršą nuo kietų paviršių, kaip kad betonas.
- Lengvas taršos šalinimas: smėliavimas gana lengvai pašalina nešvarumus nuo įvairių paviršių.
- Minimalus įrangos poreikis: srautinio valymui nereikia sudėtingų įrenginių.
Rūdžių šalinimas lazeriu
Priešingai smėliavimui, lazerinis valymas yra visiškai saugus aplinkai ir prietaiso operatoriui. Jis beveik neišskiria atliekų ar taršos, po jo nereikia papildomo valymo. Siekiant išvengti beveik visų, netgi visų, rizikų, vienintelės reikalingos saugos priemonės yra lazerio valdymo mokymai, apsauginiai akiniai ir atskirta pavojaus regai zona. Valymo lazeriu technologija veiksmingai pašalina chemines medžiagas nepaveikdama paviršiaus. Ji užtikrins nesibaigiantį įrangos veikimą ir sumažins jūsų išlaidas naujų įrenginių įsigijimui.
Kodėl rinktis lazerinį valymą?
Lazerio technologijos leidžia greitą valymą ir paviršiaus paruošimą beveik bet kurioje pramonės srityje. Lazeris yra patogus dėl automatizavimo ir su mažesniais veikimo bei priežiūros kaštais. Lazerio sistema šalina rūdis, tepalus, dažus, paviršiaus dangas, ir gali pašiurkštinti paviršiaus tekstūrą, taip pagerinant dangos prikibimą.
- Dirbant išvengiama abrazyvių medžiagų, nereikia izoliuoti taršos nei tvarkyti atliekų.
- Nulis tirpiklių valant lazeriu – procesas be chemikalų ir draugiškas aplinkai.
- Galime pasirinkti valymo zoną, taip sutaupoma laiko ir pinigų.
- Tai bekontaktis metodas, su laiku neprarandantis veiksmingumo.
- Lengvai nustatoma sistema, taip sumažinant darbo sąnaudas ir užtikrinant našumo vientisumą.
Koks yra geriausias rūdžių pašalinimo būdas? Valymas smėliu ar lazeriu
Kalbant apie rūdžių, korozijos apnašų, tepalų, dažų, dangų šalinimą, lazerinis valymas atlieka panašią funkciją kaip smėliavimas. Bet valymo lazeriu atveju, paviršiai nuvalomi praktiškai be jokio poveikio valomam paviršiui. Tuo tarpu smėliavimas to neužtikrina.
Beje, kai kuriuos paviršius, dėl galimo pavojingo rezultato, paprasčiau ir veiksmingiau valyti smėliavimu. Tad, lyginant lazerinį valymą su smėliavimu, reikia atsižvelgti į valomų komponentų medžiagas. Keletas pavyzdžių:
Įvarios detalės, prietaisai | Lazerinis valymo būdas | Smėliavimo būdas |
Dviračiai, turėklai, autodetalės ir t.t. | Tinkamas sprendimas | Tinkamas sprendimas |
Automobilio, sunkvežimio restauravimas | Nerekomenduotina (bet vistiek galima valyti) | Tinkamas sprendimas |
Sunkioji įranga, atsarginės dalys dideliais kiekiais | Nerekomenduotina (bet vistiek galima valyti) | Tinkamiausias sprendimas |
Metalas, lektūvų dalys ir kitos struktūrinės detalės | Tinkamiausias sprendimas | Nerekomenduotina |
Senovinės relikvijos, antikvariatai, sendaikčiai | Tinkamiausias sprendimas | Nerekomenduotina |
Surūdijusi įranga, oksiduota aparatūra | Tinkamiausias sprendimas | Nerekomenduotina |
Suvirintos automobilių dalys, gamybos prietaisai | Tinkamiausias sprendimas | Nerekomenduotina |
Cheminis rūdžių valymas
Cheminis valymas daro neigiamą poveikį aplinkai, taip pat užtrunka nemažai laiko. Dėl cheminės reakcijos su cheminėmis voniomis, cheminis valymas tinka ne visoms medžiagoms.
Valomos dalys įdedamos į cheminiu tirpalu pripildytą vonią. Tokios vonios įprastai veikia aukštose temperatūrose, siekiant pagreitinti chemines reakcijas su taršos komponentais. Po kelių valandų ar dienų, teršalų nebelieka ir valomos dalys būna švarios. Kaip ir pirolizės atveju, įrangą reikia išardyti dalimis ir pervežti į valymo įmonę, kur atliekamas valymas. Įmonės dažnai neturi savo valymo įrangos dėl specifinių aplinkosaugos leidimų.
Cheminis valymas tipiškai naudojamas vamzdžių valymui, nes juos sunku išvalyti kitais būdais. Tarša pašalinama į vamzdžius pumpuojant cheminio valymo skystį.
Cheminio valymo privalumai:
- Valymas gali būti dažnai atliekamas neišardant įrangos.
- Efektyvesnis valymas, nes pasiekiamos visos dalys ir išvaloma vientisiau.
- Darbus atliekant profesionaliai, cheminio valymo sukeliama žala yra minimali ir paprastai mažesnė nei įprastų mechaninių valymo būdų. Mechaninio valymo palikti pažeidimai gali paskatinti koroziją ir/ar apnašas tolimesnio įrangos veikimo metu.
- Po cheminio valymo grąžinant įrangą gamybinėms operacijoms užtrunka greičiau nei po mechaninio valymo.
Valymas sausu ledu
Valymas sausu ledu yra labai panašus į smėliavimą. Kitaip nei smėliavimo atveju, po proceso nelieka valymo granulių. Sauso ledo granulės sudarytos iš sušaldyto CO2, tad po kontakto su paviršiumi jos išgaruoja akimirksniu. Pašalinta tarša taip pat skrieja aplinkui, dėl ko reikalinga tam tikra apsauga. Valymas sausu ledu rečiau taikomas dideliems paviršiams, tokiems kaip laivai ar fasadai, bet dažnai naudojamas įrenginių dalims, senai įrangai ir liejimo formoms. Kaip ir smėliavimo atveju, valomas komponentas dėl sauso ledo dalelių poveikio dėvisi, tad, valant daug kartų, valomos dalys nusidėvi.
Plovimas aukšto slėgio vandens srove
Šis metodas visiems gerai žinomas. Tuo tarpu pramonėje naudojami daug didesni slėgiai ir temperatūros. 1000 barų slėgis čia nėra ypatingas ir gali pašalinti labai didelę taršą. Bet ir naudojant tokį iš pažiūros nekaltą skystį kaip vanduo, vis tiek išlieka paviršiaus pažeidimo ir nusidėvėjimo rizika. Aukšto slėgio vandens srovė netgi naudojama plieno pjaustymui ir valant šiuo būdu, šis aspektas gali tapti nepageidaujamu šalutiniu poveikiu.
Dėl visų šių aukštų slėgių, darbų sauga labai svarbu ir skydinė apsauga absoliučiai būtina. Pašalinami nešvarumai ir susidaręs vandens rūkas pasklinda labai toli aplinkui, ko norėtųsi išvengti. Aukšto slėgio srautinis valymas labai tinka dideliems paviršiams ir yra finansiškai patrauklus, nes valymo priemonė – vanduo – yra labai pigi.
Valymas namų salygomis
Metalo paviršių valymas pačiam naudojant:
- Rūdžių nuėmėjas
- WD-40
- Baltasis actas
- Valgomoji soda
- Bulvės
- Citrinos sultys
Kaip išvalyti paviršius namų salygomis? Skaitykite mūsų straipsnį apie tai: Kaip panaikinti rūdis nuo metalų.