Rūdys: jūs randate jų ant savo dviračio rankenų, savo įrankių, savo vamzdžių ir savo mašinos, ypač po lietingo rudens ar sniegingos žiemos. Ar galima kažką padaryti jų atsikratyti? Taip!

 

Rūdys – kas tai?

Rūdys atsiranda, kai metalas ilgai kontaktuoja su vandeniu ir susijungia su deguonimi per procesą, vadinamą oksidacija. Šis procesas sukelia metalo koroziją, paversdamas jį trapia rausvai ruda medžiaga – rūdimis.

Geriausias būdas spręsti rūdžių problemą yra apsisaugoti nuo jų susidarymo, laikant metalų paviršius sausai. Žinoma, tai ne visada įmanoma. Jūs galite įsigyti metalo rūdžių šalinimo priemones, turinčias kenksmingų chemikalų, kurios yra žalingos aplinkai ir pavojingos laikyti netoli mažų vaikų ir augintinių. Tačiau yra daug saugesnių sprendimų, ir jūs greičiausiai jau turite namuose viską, ko jiems reikia. Štai pradžiai, 7 saugūs ir lengi rūdžių pašalinimo būdai.

 

Kaip panaikinti rūdis nuo metalų

Jeigu jūsų metaliniai daiktai aprūdijo, jums ne visada reikia juos išmesti! Yra daugybė būdų pašalinti rūdis nuo jūsų metalinių daiktų. Taigi, kaip nuvalyti rūdis nuo metalo ir nerūdijančio plieno? Ką jūs galite naudoti, norėdami lengvai pašalinti rūdis? Mes atsakome į šiuos klausimus čia – nuo „pasidaryk pats’ rūdžių šalinimo priemonių, rūgščių, ar WD-40 priemonės, mūsų patarimai apačioje paaiškina apie visus geriausius rūdžių šalinimo dėmių būdus.

Pamėginkite nušveisti dėmes

Kitas rūdžių dėmių šalinimo būdas yra nušveisti nepageidaujamas rūdis su įrankiais, turinčiais šiurkščius paviršius. Šis būdas reikalauja daug pastangų ir sunkaus darbo, bet rūdis įmanoma taip pašalinti. Yra keletas namų apyvokos daiktų, kuriuos galite taip panaudoti – pavyzdžiui, atsuktuvai ir plieno vata. Šiam darbui galite naudoti bet kokį metalinį įrankį, tačiau po to nepamirškite pasinaudoti smulkiagrūdžiu švitrinimo popieriumi išlyginti įbrėžimus.

Panaudokite rūdžių nuėmėją

Šios rūdis tirpdančios priemonės turi būti naudojamos kambario temperatūroje. Šalta temperatūra gali sulėtinti jų chemines reakcijas.
Švarumas taip pat sustiprina šių priemonių veiksmingumą. Jums nereikia nublizginti visų dalių, nuo kurių bandote nuimti rūdis, tačiau jei nuvalysite akivaizdų purvą ir tepalus, beveik visos priemonės veiks kur kas geriau.

Beveik visi šie metalų rūdžių tirpdikliai taip pat yra draugiški aplinkai ir nepažeidžia kitų medžiagų, tokių kaip plastikas, guma, dažai ar metalų lydiniai be geležies.
Kai kurie rūdžių tirpdikliai būna koncentruoti ir juos reikia praskiesti vandeniu. Kiti jau būna paruošti naudoti tiesiai iš indelio. Kuri priemonė veiks geriausiai jūsų atveju, priklauso nuo to, kiek dalių ruošiatės nuvalyti ir kaip smarkiai jos aprūdijusios.

Panaudokite WD-40 varžtų atlaisvintoją

Ar žinojote, kad universalioji WD-40 priemonė gali būti naudojama kaip rūdžių dėmių purškalas? WD-40 panaudojimas rūdžių pašalinimui yra vienas iš geriausių būdų, nes jis paprastas ir greitas. Paprasčiausiai apipurkškite valomą dalį WD-40 ir nušveiskite su švariu vieliniu šepečiu. Tik pradžioje išbandykite ant nedidelio ploto, kad įsitikintumėte, kad šis būdas nepažeidžia jūsų valomo metalo. Taip galima išvalyti metalines dviračio grandines, aprūdijusius baldus ir kita.

 

Kiti būdai panaikinti rūdis

Šveitimas. Galima pradėti nuo paprasčiausio aprūdijusio paviršiaus nušveitimo su plieno vata, švitriniu popieriumi, vieliniu šepečiu ar netgi į kamuolį suglamžyta aliuminio folija. Jeigu valomas metalas nėra giliai aprūdijęs, šiek tiek rankinio darbo pasieks daug. Bet net jei aprūdijimas yra gilus, viršutinių rūdžių nelygumų pašalinimas prieš naudojant kitus valymo metodus yra gera mintis.

Baltasis actas. Atkaklesnių rūdžių atveju, pabandykite naudoti actą. Šiame dažname namų ūkio produkte esanti acto rūgštis yra pakankamai rūgšti ištirpdyti rūdis. Mažesnius daiktus, kaip kad auskarus, galite pamirkyti, ar seno audinio gabalėliu užtepti actą ant paviršiaus, ar užpilti acto tiesiai ant rūdžių dėmių ar prirūdijusių varžtų ir veržlių. Kai rūdys nutirps, nepamirškite kruopščiai išvalyti valomų dalių, nes ant metalo likęs actas gali pažeisti paviršių.

Valgomoji soda puikiai veikia valant įvairius namų ūkio nešvarumus, bet ar esate bandę ją ant rūdžių? Sumaišykite sodą su vandeniu tokio tirštumo, kad laikytųsi ant aprūdijusio paviršiaus. Palaikykite šį mišinį ant paviršiaus šiek tiek laiko ir nušveiskite viską su plieno vata ar vieliniu šepečiu. Šį procesą gali tekti pakartoti kelis kartus.

Bulvės išsigelbėjimui nuo rūdžių. Turite atliekamų bulvių? Galite naudoti bulvės griežinėlį pašalinti rūdis nuo paviršių – tai veikia ypatingai gerai su peilių geležtėmis, puodais ir keptuvėmis. Ant bulvės pabarstykite žiupsnelį druskos ar valgomosios sodos ir patrinkite rūdžių dėmę, arba tiesiog įdurkite peilį į bulvę ir palaikykite. Bulvėse esanti oksalo rūgštis padeda ištirpdyti rūdis.

Citrinos sultys taip pat gali ištirpdyti rūdis – pabarstykite šiek tiek stambios druskos ant rūdžių, tada užpilkite citrinos sulčių. Nelaikykite labai ilgai, kad nebūtų pažeistas paviršius. Nuvalykite citrinos sultis ir praskalaukite valomą paviršių. Į citrinos sultis galite įmaišyti šiek tiek acto – gausis stipresnis tirpalas. Taip ne tik atsikratysite rūdžių, bet ir jūsų valomas daiktas kvepės citrina!